Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brush Size | CUSTOMISED |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Color | ANY |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Material | ANY |
| Packaging Size | ANY |
| Brand | JSST |
| Usage/Application | CLEANING |
| Bristle Length | CUSTOMISED |
| Country of Origin | Made in India |
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."
For catering the variegated needs of our clients, we are deeply engrossed in offering a qualitative. The offered service is performed by our experienced professionals using the qualitative tools and advanced techniques. The provided service is executed in the best possible manner within the stipulated time-frame. This service is highly demanded by our valuable clients owing to its cost-effectiveness and promptness features. Furthermore, the offered service can be availed by our precious clients at most reasonable price.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue and Black |
| Size | 50mm |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Material | SS |
| Brush Length | 2 mm |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brush Size | 12 Inch |
| Material | NYLON & PP |
| Brush Type | Cylindrical Brush |
| Usage/Application | TEXTILE M/C |
| Brand | JSST |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Finishing |
| Brush Type | Block Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brush Size | 4 Inch |
| Brush Type | Cylindrical Brush |
| Bristle Material | Nylon, PBT, PPN and Metal wire |
| Size | 250 mm to 2500 mm |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Material | Nylon ,PPN and matel wire |
| Country of Origin | Made in India |
stablished in the year 1991 we Jay Shree Shaktima Textile are a profound name of this market engaged in manufacturing Wholesaling and exporting Textile Industry Brushes Sweeping Brushes Roller Brush and many more.
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Material | Nylon |
| Size | 25 mm to 500 mm diamtr. length as per requirement. |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |