Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Bristle Material | Brass |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Brown |
| Size | 25 mm to 500 mm |
| Brand | brush hub |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Bristle Length | 4 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brand | BRUSH HUB |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are Manufactures and export all kinds of Metal Wire Brush and are proud to be your one-stop source for all sweeper and scrubber brushes and brooms. We are currently manufacturing a complete line of sweeper and scrubber main brooms.
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Bristle Material | Brass |
| Bristle Length | 5 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Brush Size | <10 inch |
| Brand | JSST |
| Size | 50 mm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bristle Material | BRASS WIRE/ STEEL WIRE |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | CUSTOMISED |
| Brush Size | CUSTOMISED |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Finishing |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Brush Length | 4inch |
| Size | 25 mm |
| Brush Size | <10 inch |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brush Type | Ring Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Product Type | Industrial Brush |
| Material | Nylon |
| Size | Road Cleaning Brush |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bristle Length (in inch) | >3 inch, 5 inch, <1 inch |
| Bristle Material | Brass |
| Brush Type | Strip Brush, Cup Brush, Block Brush, Handle Brush, Mini Wire Brush, Wheel Brush, Cylindrical Brush |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Brown |
| Brush Size (in inch) | 26 - 30, >40 inch, <10 inch, 11 - 15, 31 - 35, 21 - 25, 36 - 40, 16 - 20 |
| Bristle Stiffness | Soft, Hard, Medium |
| Packaging Size (Numbers) | <10, > 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bristle Material | MS |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | GREY |
| Brush Type | BRUSH RING |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brand | JSST |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | STEEL WIRE |
| Brand | JSST |
| Color | ANY |
| Size | CUSTOMISED |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Length | CUSTOMISED |
| Country of Origin | Made in India |
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."
For catering the variegated needs of our clients, we are deeply engrossed in offering a qualitative. The offered service is performed by our experienced professionals using the qualitative tools and advanced techniques. The provided service is executed in the best possible manner within the stipulated time-frame. This service is highly demanded by our valuable clients owing to its cost-effectiveness and promptness features. Furthermore, the offered service can be availed by our precious clients at most reasonable price.
Additional Information:
Product Details:
| Brush Type | Roller brush |
| Usage | INDUSTRIAL |
| Shape | cylindrical |
| Bristle Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | JSST |
| Brush Type | Stringer Brush |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Bristle Length (in inch) | 2inch |
| Brush Type | Handle Brush |
| Brush Size (in inch) | 21 - 25 inch, 15inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brand | BHI |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
Size: 10 mm to 4m
Color: Black, White, Yellow, Green etc.
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."