Product Details:
| Strip Length | 15 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | 15 mm |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Material | Nylon |
| Brand | brush hub |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Strip Length | 5 inch |
| Bristle Length | 10 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Brand | jay shree shaktima |
| Backing Strip Material | Galvanized Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Strip Length | 20 inch |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 250 Piece |
| Product Type | Single Sided, Industrial Brush, Round Brush |
| Brush Size | 16 Inch |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Size | 30 mm 1000 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Line | as requipment we are mfg. |
| Color | White |
| Automation Grade | Automatic |
| Shape | Round, Cylindrical |
| Customized | Yes |
| Is It Customised | Customisation |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Material | PP AND NYLON |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Strip Length | 5 inch |
| Bristle Length | 30 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Backing Strip Material | Galvanized Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bristle Length | 10 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brand | Brush hub |
| Size | 2.5 mm to 25 mm |
| Backing Strip Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment | Advance |
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."
Jay Shree Shaktima Textile Is one Of the Leading Supplier Of Cleaning Brushes, Industrial BrushesBlack Polypropylene Cleaning Brushes , Broom Brush , Center Cleaning Brushes , Floor Sweeping Brushes , Gutter Brush , Industrial Abrasive Brushes , Industrial Roller Brushes , Medium PP Cleaning Brush , Mexican Fiber Brush Rollers , PP Cleaning Brush , PVC Cleaning Brush , Rolling Mill Industry Brush Roller , Round Cleaning Brush , Special Type Brush , Special Type Brush , Sweeper Brush Ring , Textile Industry Brushes , Water Filtration Brushes , White Roller Brushes , Wood Polishing Brush ,etc Pan India
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Usage/Application | Cleaning |
| Material | Plastic |
| Size | Variable |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | HDPE |
| Brand | Brush Hub |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Bristle Length | 10 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Backing Strip Material | Galvanized Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brand | BRUSH HUB |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment | Advance |
Specifications:
Size: 10 mm to 4m
Color: Black, White, Yellow, Green etc
Brand:- Jay Shree Shaktima Textile
"Price may vary based on customization. Please contact us for a tailored quotation."
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Size/Dimension | Fiber Brushes |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Handle Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Bristle Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bristle Material | METAL WIRE |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Backing Strip Material | STEEL |
| Shape | STRIP TYPE |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Machine Type | Manual |
| Material | NYLON |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Textile Industry |
| Payment | Advance |
Product Details:
| Bristle Material | PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Cleaning |
| Size | As per requirement and drawing |
| Brush Type | Cylinder Brush |
| Usage | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Brush Type | Handle Brush |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | PP & NYLON |
| Brand | JSST |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Brand | brush hub |
| Shape | Round |
Product Details:
| Size | Medium |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Color | White |
| Brand | BRUSH HUB |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Length | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment | Advance |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Bristle Material | SS |
| Brush Type | Mini Wire Brush |
| Material | Nylon wire |
| Handle Material | Plastic |
| Size | 2 mm to 300 mm |
| Weight | 1 kg |
| Diameter | 2mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |